Grožđe kao jedan od simbola jeseni je neizostavna tema u svakom vrtiću.
Ono je veoma jednostavno za prikazivanje u dečijim likovnim radovima, čak i kada je u pitanju mlađi predškolski uzrast. Grožđe se može predstaviti na razne načine, najrazličitijim materijalima i raznim likovnim tehnikama.
U ovom slučaju, za izradu grožđa korišćen je sledeći materijal:
- glinamol
- hamer
- tempere
- kolaž papir
- lepak
U trgovinama se vrlo često ne može pronaći hamer u željenoj boji. Ništa za to. Mešanjem tempera dobićete najrazličitije nijanse boja. Kada ste to postigli, dovoljno je samo umočiti sunđer u boju, premazati hamer i sačekati da se osuši.
Nakon dobijanja pozadine, od glinamola formirati loptice (grozdove). Sunđerom naneti lepak na hamer i ređati grozdove. Bilo bi poželjno da ih deca vrlo malo pritisnu, kako bi se lakše zalepili na hamer.
Kada su grozdovi zalepljeni i osušeni, od kolaž papira izraditi peteljku i list i zalepiti ih na odgovarajuće mesto. Peteljka se pravi tako što se papir jednostavno uvrne, a list tako što se kolaž izgužva, a zatim raširi.
Savet:
Kada se u radu sa decom koristi glinamol, poželjno ga je oblikovati pre nego što počne da se suši. Kada dođe do sušenja, glinamol se mrvi i tada ga je teško koristiti.
Autor članka: Svetlana Bulajić
Zaista ste bili vredni! Jako dobra ideja. Grozdići su savršeni. Bravo, drugari!
Hvala Svetlana.Prelepo izgleda .Prilagođeno je uzrastu dece,a deca su sigurno uživala jer mali vole da mese i prave loptice.Ima i korelacije sa matematikom,razvojem govora,upoznavanjem okoline, muzičkim,fizičkim(motorika) zato mi se još više dopada.Najvažnije je da su zasluženo ponosni na radove koji su odlično zamišljeni i sprovedeni u delo.
I mi smo radili grozdje po vasoj ideji. Deca (predskolski uzrast) su odusevljena jer do sada nisu radili sa das masom. Samo kod nas je bilo obrnuto, nismo boili papir vec grozd. Hvala jos jednom.
Ideja je zaista odlicana! Samo tako nastavite!
što je sunđer,molim vas
spužva
sjajno,ideja je super…Poz